T Kolesterol Nedir, Vücudumuz için son derece yararlı bir stereoddir kolestrol. Daha çok hayvansal besinlerde olur. İnsan vücudundaki kolesterolün çok az bir kısmı gıdalardan gelir. Vücudun her hücresinde bulunabilen kolesterol bununla birlikte karaciğer, beyin gibi organlarda da bulunur. Kolesterolün vücutta çok bukunmasının damar sertliğine yol açtığı bilinir.

Kolesterol karaciğerden safra ile atılır ve bir bölümü bâğırsaklara taşınır. Yüksek kolesterolü olan insanların kalp rahatsızlığı, inme gibi sağlık sorunları olabilir. Bu nedenle gerekli sağlık kuruluşlarına giderek bir takım tesler yaptırmanız bu rahatsüzlıkları önlemede iyi bir yoldur. Insan vücudunda iki çesıt kolesterol bulunur. Bunlar iyi (HDL) ve kötü (LDL) kolesteroldür. HDL kolesterolün vücutta az olması riskli bir durumdur.

Kolesterol Tedavisi

Kolesterolü ölçmek için genellikle kan tahlili uygulanır. Kan tahlili yaptırmadan önce 12 saat bir şey yenilmemesi gerekir. Kolesterol yüksek çıkarsa bir takım riskler ortaya çıkabilir. Günümüzde kötü kolesterolün düşürülmesi için bir takım tedaviler uygulanır. Fakat son zamanlar da, kolesterol tedavisinde ilaç kullanımının yararlı mı yoksa zararlı mı olduğuna dair bir çok görüş ortaya atılmıştır. Ancak kolesterol tedavisinde en etkili yol sağlıklı beslenmekten geçer. Eğer sağlıklı beslenir ve spor yaparsanız kolesterolunuz normale dönebilir.

Total kolesterol, kan yağları olan LDL, HDL ve VLDL değerlerinin toplamıdır. Kolesterol yumuşak yapıda, reçinemsi yağa benzeyen hayvan ürünlerinde bulunan, kan yağlarıdır. Fazlası damar duvarında kan hücreleri ve kan yağlarıyla birikerek damar sertliğini oluşturan plakları oluşturur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir